П: Що таке цумешьоґі?
В: Цумешьоґі (яп. 詰将棋) – це вид ігрової задачі, що базується на правилах гри. Цумешьоґі задається ігровою позицією на дошці для гри в шьоґі. Нападник (яп. 攻め方 - Семеката) ходить першим, його фігури розміщені знизу. Фігури Захисника (яп. 玉方 - Ґьокуґата) розміщені зверху. Зазвичай, король Нападника відсутній на дошці.
________________________________
Правила цумешьоґі
1. Нападник повинен поставити мат, безперервно ставлячи протилежній стороні шах за шахом.
2. Нападник і Захисник повинні робити оптимальні ходи.
3. Захиснику дозволено виставити будь яку фігуру, не вказану в диспозиції на дошці.
4. Захисник не повинен робити марних блокувань.
5. Крім цього, діють звичайні правила шьоґі.
________________________________
П: Чому Нападник повинен ставити шах кожного ходу?
В: Людям, ознайомленим з ходами в шахах, правило може видатися дивним, проте в шьоґі воно доволі логічне. Слід пам’ятати, що, в ігрових ситуаціях, щойно король Нападника перестає ставити шах, він в небезпеці..
П: Що означає робити «оптимальні ходи»?
В: «Оптимальні ходи» визначено таким чином:
Нападник прагне поставити мат з найменшою кількістю кроків, використавши найменшу кількість фігур в своїх руках.
Захисник намагається уникнути мату будь-якою ціною та змусити Нападника використати усі фігури з його руки.
Варіант виходу в грі, коли на руках у Нападника залишаються фігури, називають "koma-amari" (яп. 駒余り). Кома-амарі не можна вважати правильним розв’язанням, адже це свідчить про порушення правил цумешьоґі.
П: Чи може Захисник використати третього Слона?
В: Ні, вважається, що Захисник володіє усіма фігурами із 39 можливих (40 мінус король Нападника), якщо вони не знаходяться на дошці чи у руці Нападника. Інколи це важливо враховувати у розв'язанні задачі.
ПРИКЛАД
Після початкових ходів 1 S2i K1i 2 S3h Захисник міг би уникнути мату тільки скинувши Слона, або Срібло на позицію 3i. Нажаль (для Захисника) і Слон і всі чотири фігури Срібла вже на позиціях…
(дана цікава геометрична задача була створена Хатасу Іто (Hatasu Ito 7-dan))
П: Що таке «марне блокування»?
В: Марне блокування – переклад японського терміну 無駄な合駒. Захисник може заблокувати шах Турою, Слоном чи Списом рухом своєї фігури чи виставивши нову фігуру на шляху атакуючої. Цей хід називають «інтерпозицією». Подібне блокування вважається марним, якщо Нападник може просто взяти фігуру, що блокує, ніяк не змінюючи при цьому рішення. Такі марні блокування заборонені в цумешьоґі. Хоча їх слід остерігатися, бо подібні дії не завжди є марними.
Марне блокування
Спис ставить шах Захиснику. Блокування на 2二 чи 2三 - марне.
У Захисника є лише один хід - 1... K1一, після чого Нападник ставить мат 2 L2二+.
Елегантний вихід
Позиція та ж, за вийнятком одного Пішака. 1... K1二 2 L2三+ K2一 3 G2二 - мат, але 1... P2三 (!) дозволяє Захиснику уникнути мату. 2 L2三= K1二 3 L2二+ K1三 і Король тікає від небезпеки. Більше того, 2 L2三+ навіть не є шахом. Дане вкидування Пішака визначає результат позиції і, отже, не є марним.
Переклад www.shogi.net/nexus/ladder/help.html
Кіфу play.mogproject.com
Comments